December 3, 2021

Meclis’te Dink hakkında Paylan’ın Ermenice sözleri tutanaklara “X” olarak geçti

Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը  Դինքի սպանության օրվա հետ կապված  մեջլիսում  ելույթի ժամանակ խոսել է նաեւ հայերենով։
Թուրքական T24.com կայքի փոխանցմամբ՝ Կարո Փայլանը Հրանտ Դինքի սպանության հետ կապված ելույթի ավարտին հայերենով ասել է. «Աստված հոգին լուսավորի, ապրես, Հրանտ»։

HDP Ermeni Milletvekili Garo Paylan’ın, 19 Ocak 2007’de uÄŸradığı silahlı saldırı sonucu katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için Meclis Genel Kurulu’nda Ermenice sözleri tutanaklara “X” diye geçti.

TBMM Genel Kurulu’nun 18 Ocak oturumunda HDP Grubu “Hrant Dink cinayetinde adaletin tecelli etmesi ve bu cinayetin tüm baÄŸlantılarıyla beraber araÅŸtırılması, cinayete yol veren karanlık yapının ortaya çıkarılması ile benzer cinayetlerin yaÅŸanmaması amacıyla” Meclis araÅŸtırma önergesi verdi, fakat önerge gündeme alınmadı.

Paylan, konuÅŸmasını tamamlarken Ermenice “Asdvadz hokin lusavore. Åžad abris Hrant (Tanrı ruhunu aydınlatsın. Çok yaÅŸa Hrant)” sözleri Genel Kurul tutanaklarına ‘X’ olarak geçti. Genel Kurul’da daha önce de Arapça ve Kürtçe ifadeler tutanaklara ‘X’ olarak geçmiÅŸti.

Paylan’ın konuşması, genel kurul tutanaklarına geçtiği haliyle şöyle:

“Sevgili Hrant Dink hayatı boyunca barış, adalet ve bir arada yaÅŸama iradesini savundu ancak maalesef bundan tam on bir yıl önce bir devlet organizasyonuyla katledildi. Cinayetin hazırlık sürecine bakalım arkadaÅŸlar. Cinayetten yaklaşık üç yıl önce -Hrant Dink bir gazeteciydi biliyorsunuz- Sabiha Gökçen’in, Atatürk’ün manevi kızının bir Ermeni yetim olduÄŸu iddiasını gazetesine yansıttı Hrant Dink. Hani, Türkiye’de Ermeni olarak yaÅŸamaktan bahsediyoruz ya, bir kiÅŸinin Ermeni olduÄŸunu iddia etmek büyük bir suç olarak görüldü Genelkurmay tarafından. Hani, Ermeni olmak ne demek, onu ayrıca hep beraber tartışalım. Ermeni olduÄŸunu iddia etmek, Genelkurmay tarafından suç olarak görüldü ve bir Genelkurmay bildirisiyle Hrant Dink hedef gösterildi, Türklüğe hakaret ediyor iddiasında bulunuldu.

ArkadaÅŸlar, Hrant Dink katledilirken de AKP iktidardaydı. Hrant Dink katledildi, yüz binler “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz.” diye yürüdü. Gelin, bu davaya bir bakın, bu dava bir darbe geleneÄŸinin bir davası olabilir dedik. Yalnızca kimliÄŸinden dolayı, düşüncesinden dolayı katledilen, siyasi cinayetlere maruz kalan… Devletin o katil geleneÄŸine arınma davası olabilir dedik. Gelin, buna bir bakın dedik, AKP’ye çaÄŸrı yaptık ama AKP ne yaptı? Bırakın buna bakmayı, cinayetin fail olarak gösterdiÄŸi bütün kamu görevlilerini terfi ettirdi; bakan yaptı, vali yaptı, istihbarat daire baÅŸkanı yaptı.

Değerli arkadaşlar, AKP buna bakmadığı için, bakın, tam on bir yıldır, tam on bir yıldır darbelerle karşı karşıya kalıyoruz, cinayetlerle karşı karşıya kalıyoruz, toplumumuz birbirine düşürülüyor. Yalnızca Hrant Dink davası bir arınma davası olabilirdi. Değerli arkadaşlar, şimdi, hâlâ geç kalmış değiliz; bir araştırma önergemiz var. Çünkü bakın, tam on bir yıldır mahkemelerde bizimle dalga geçiliyor. Biliyorum, az sonra çıkacaksınız, diyeceksiniz ki:

Bakın, hesabı sorulmamış her cinayet yeni cinayetlerin yolunu açar. Unutmayın, katilleri koruyan, cinayete ortaktık. Son olarak şöyle bitireyim arkadaÅŸlar: Hrant’ın arkadaÅŸları olarak on bir yıldır adalet mücadelesi veriyoruz ve biz bitti demeden bu dava da bitmeyecek. Ben Hrant Dink’e “…”(x) diyorum ve “… Hrant”(x) diyerek bitirmek istiyorum.”

Ermenihaber.am

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


4/AAB0Q2qi2hC5WMFScWsapOW0d1ypdvjHSDFgUciTQjW7ImoDTCNLGO4